Miesięczne archiwum: Styczeń 2013

Warta odwiedzenia Warszawa

W Polsce nie brakuje miejsc, które zasługują na to aby je odwiedzić. Wśród takich miejsc znajduje się między innymi stolica Polski, czyli Warszawa. Wielu z nas miasto to wydaje się być mało atrakcyjne dla turystów. Tymczasem znajduje się tutaj wiele pięknych parków oraz muzeów i zabytków, które koniecznie trzeba odwiedzić. Parkiem, który przyciąga wielkie rzesze turystów zwłaszcza latem są oczywiście Łazienki Królewskie. Jest to istna ostoja przyrody w sercu wielkiego miasta. Można tutaj spotkać łabędzie, kaczki oraz niezliczone ilości wiewiórek. Park zachwyca piękną architekturą. W sezonie letnim organizuje się tutaj wiele ciekawych koncertów. Z pewnością warto udać się także do Królikarni, w której możemy podziwiać wiele ciekawych rzeźb. Będąc w Warszawie nie można zapomnieć o wizycie na Starym Mieście. Zniszczone doszczętnie w okresie wojny i okupacji zostało pięknie odbudowane. Znajduje się tutaj Zamek Królewski, przed którym stoi Kolumna Zygmunta. Koniecznie trzeba przejść się także na Barbakan. Będąc na Starówce trzeba skosztować słynnej pańskiej skórki.

O Mierzei Helskiej

Podczas najbliższych wakacji warto odwiedzić Mierzeję Helską. Miejsce to częściej znane jest pod nazwą Półwysep Helski. O miejscu tym Kaszubi mówią „krowi ogon”. Najbardziej znaną miejscowością mierzei jest oczywiście Hel. W miasteczku warto odwiedzić Muzeum Rybołówstwa. Znajduje się tutaj także fokarium Fokarium czynne jest w godzinach od 9.30 do 19. Fokarium warto odwiedzić w porze karmienia fok. Karmienie odbywa się o godzinie 11 i 14. Symbolem miasta jest latarnia morska. Najsłynniejsza restauracja Helu to „Maszoperia”. W menu restauracji znajdziemy nie tylko węgorza w winie, ale także potrawy tradycyjnej kuchni kaszubskiej. W restauracji możemy zjeść między innymi śledzie z pulkami, czyli z ziemniakami w mundurkach. Do popularnych miejscowości wypoczynkowych na Mierzei Helskiej należy także Jastarnia. W Jastarni najwięcej turystów spotkamy na otoczonym straganami deptaku. Wielu turystów odwiedza również molo i port. W porcie organizowane są wyprawy na własnoręczny połów dorszy. W Jastarni znajduje się Szkoła Zdrowia.

Krótko o Teneryfie

Teneryfa to największa wyspa w archipelagu Wysp Kanaryjskich. Położona jest na Oceanie Atlantyckim, w odległości około 1100 kilometrów od Hiszpanii. Najwięcej turystów odwiedza wyspę latem, ale wyspę warto odwiedzić także zimą. Jest wtedy znacznie mniej turystów. Na Teneryfę przyjeżdżają miłośnicy windsurfingu, kitesurfingu i podziemnego alpinizmu. Wyspa podzielona jest górskim łańcuchem na dwie części: południową i północną. Na południowej części wyspy panują wyższe temperatury, jest na niej także więcej słonecznych dni. Ta część wyspy jest uboga w roślinność. Plaże w tej części wyspy pokrywa piasek. Północna część wyspy jest chłodniejsza, ale za to pokryta bujną roślinnością. Częściej także padają tutaj deszcze. Plaże w tej części wyspy maja kolor czarny i szary. Na Teneryfie warto zobaczyć między innymi Siam Park, który jest największym parkiem wodnym na obszarze Hiszpanii. Wyspę warto także odwiedzić w okresie karnawału. Podczas wakacji na wyspie możemy wykupić Travel Card. Warto wiedzieć, że zimą dzień jest tutaj dłuższy niż w Polsce.

Raj dla turystów

Na hiszpańską Teneryfę każdego roku przyjeżdżają tłumy turystów. Sezon turystyczny na wyspie trwa praktycznie przez cały rok. Warto przyjechać tutaj nawet zimą. Wprawdzie w zimie panują na wyspie niższe temperatury niż latem, to jednak i tak jest na niej cieplej niż na przykład w Warszawie. Zimą temperatura na Teneryfie sięga jedynie 18°C. Na północy wyspy głównym ośrodkiem turystycznym jest miejscowość Puerto de la Cruz. W miejscowości tej jedną z atrakcji jest ogród zoobotaniczny. Do innych atrakcyjnych miejsc na wyspie należy bez wątpienia Punta de Teno, uważany za najbardziej dziki, a zarazem najbardziej romantyczny fragment wyspy. Miejscowi opowiadają,że miejsce to powstało w chwili, kiedy zdenerwowany diabeł wypluł lawę. Lawa miała zastygnąć na kształt języka. Na Teneryfie warto też zobaczyć Roques de Garcia. Są to formacje skalne o zadziwiających kształtach. Na wyspę możemy wyjechać razem z biurem podróży. Za tydzień pobytu na wyspie zapłacimy od 1800 zł za jedną osobę. Wyspa jest strefą wolnocłową.

Piękny zamek Czocha

Jednym z najpiękniejszych śląskich zamków jest zamek Czocha. Zamek został zbudowany na początku XIII wieku. Przez stulecia wielokrotnie przechodził z rąk do rąk. Był własnością królów, rycerzy rabusiów i książąt. Do XVI wieku zamek zachował kształt średniowiecznej warowni. W XVI wieku przebudowany został na renesansową rezydencję. Zamek położony jest w miejscowości Sucha, nad rzeką Kwisą. Na zamku powstało wiele polskich filmów. To właśnie na zamku Czocha nakręcono sceny do filmu „Gdzie jest generał”oraz do telewizyjnych seriali „Wiedźmin”, „Tajemnica twierdzy szyfrów”. Obecnie na zamku mieści się ośrodek wypoczynkowo-szkoleniowy, mimo to zamek jest udostępniony dla zwiedzających. Zwiedzanie zamku trwa około 20 minut. Zamek można zwiedzać codziennie w godzinach od 10 do 17.30. Za zwiedzenie sal zamkowych zapłacimy 14 zł. Także za wstęp na zamkowe dziedzińce musimy zapłacić. Grupa, która chce zwiedzić zamek musi liczyć minimum 10 osób. W części hotelowej zamku znajduje się 110 miejsc noclegowych.